Achievements

Achievements

Achievements

Sl No: NAME OF THE STUDENT STD POSITION COMPETITION DETAILS
1 Ajay Pius XII Second Open State Yoga Championship Kerala 2019
2 Gayathri S IV Best Artist Award FRSCO, Rajagiri Christu Jayanthi Public School
3 Ajay Pius XII First  YOGASANA - District YOGA Championship.
4 Ajay Pius XII Third Jr. Artistic YOGA - District YOGA Championship.
5 Michael Dan Anil VII Third  Brown Belt - 2nd Ananthapuri National Open karate Champioship (Kata)
6 Ajay Pius XII First Investigatory Project at Najath Public School, S.Kalamassery
7 Mintu Maia Tom XII First Investigatory Project at Najath Public School, S.Kalamassery
8 Gayathri Anilkumar XII First Investigatory Project at Najath Public School, S.Kalamassery
9 Alisha A Pillai XII First Investigatory Project at Najath Public School, S.Kalamassery
10 Jerrin Jayas XII First Extempore English - YMCA
11 Shreya M Nair XII Second Extempore English - YMCA
12 Meenakshi Harikumar VI Second Elocution English - YMCA
13 Varghese Johny VII Thrid Elocution English - YMCA
14 Varghese Johny VII Thrid Elocution Malayalam - YMCA
15 Harimurali Muraleedharan VIII Thrid Painting (Water colour) - YMCA
16 Abhinav Krishna K. V VII Thrid Painting & Pencil Drawing - YMCA
17 Shifa Thahzeen M. S IV Consolation Prize Colouring - YMCA
18 Nidhi Shiju II Second Colouring - YMCA
19 Ann Jeejo IX First Patriotic Song (UP & HS) - YMCA
20 Parvathy M IX First Patriotic Song (UP & HS) - YMCA
21 Keziah Saji V First Patriotic Song (UP & HS) - YMCA
22 Anna Jezeenta Binoj V First Patriotic Song (UP & HS) - YMCA
23 Alaana Theres V First Patriotic Song (UP & HS) - YMCA
24 Aparna M IX First Patriotic Song (UP & HS) - YMCA
25 Alana Theres V First National Anthem (UP) - YMCA
26 Anna Jezeenta Binoj V First National Anthem (UP) - YMCA
27 Keziah Saji V First National Anthem (UP) - YMCA
28 Amritha M. S VII First National Anthem (UP) - YMCA
29 Drisya Vijesh VI First National Anthem (UP) - YMCA
30 Aparna M IX Third National Anthem (HS) - YMCA
31 Fathima Razak IX Third National Anthem (HS) - YMCA
32 Ann Jeejo IX Third National Anthem (HS) - YMCA
33 Parvathy M IX Third National Anthem (HS) - YMCA
 34 Arathi R Menon I First Memory Test - GALA
35 Devananda S Nair I Third Memory Test - GALA
36 Madhav K Prasad I First Spell Bee - GALA
37 Johan V George I First Colouring - GALA
38 Tesna Josy II Third Memory Test - GALA
39 Meenakshi N B II Third Spell Bee - GALA
40 Sreehari Ramesh III Consolation Prize Colouring - GALA
41 Neia Rajesh III First Memory Test - GALA
42 Sreedhar S S III Third Spell Bee - GALA
43 Abhinavkrishna K V VII Second Pencil drawing - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
44 Dheeraj J X First Extempore English - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
45 Dheeraj J X First Extempore Malayalam - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
46 Anupriya V A VIII First Kuchipudi - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
47 Anupriya V A VIII Second Folk Dance - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
48 Aldrin Johny IX First Light Music Malayalam - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
49 Aldrin Johny IX Third Recitation Malayalam - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
50 Ann Jeejo IX First Mappilapattu - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
51 Angel Rose Manual IX Second Versification English - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
52 Shreya M Nair XII First Essay Writing (English) - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
53 Shreya M Nair XII Third Extempore English - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
54 Akhila B XI First Essay Writing (Hindi) - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
55 Niranjana Biju XII Third Essay Writing (Malayalam) - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
56 Gouri Anilkumar XII Second Story Writing (English) - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
57 Gouri Anilkumar XII Third Light Music Malayalam - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
58 Lianna jose X First Band Display - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
59 Navaneeth Krishnan M X First Band Display - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
60 Arun M Sanil X First Band Display - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
61 Joyal James X First Band Display - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
62 Aswin Anil X First Band Display - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
63 Ajin Mathew X First Band Display - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
64 Bharath Abhimanew X First Band Display - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
65 Dheeraj J X First Band Display - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
66 Mohammed Nisham E M X First Band Display - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
67 Aswin Asok X First Band Display - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
68 Nijo Bastin X First Band Display - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
69 Jishnu Sasikumar X First Band Display - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
70 Rinal Naseer X First Band Display - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
71 Jeema Joy IX First Band Display - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
72 Alan Mathew VIII First Band Display - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
73 Mathew P Juby VI First Band Display - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
74 Abhinav M Santhosh VI First Band Display - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
75 Adon Oommen VII First Band Display - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
76 Shwetha M Sanil VI First Band Display - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
77 Vaiga Ramesh VI First Band Display - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
78 Anu Priya V A VIII First Thiruvathirakali - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
79 Fathima Razak K A IX First Thiruvathirakali - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
80 Annabel Biju VIII First Thiruvathirakali - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
81 Jess Mary Joseph IX First Thiruvathirakali - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
82 Adena Rose M Shibu VIII First Thiruvathirakali - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
83 Aparna M IX First Thiruvathirakali - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
84 Nayana K P VIII First Thiruvathirakali - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
85 Arathi B Nair VIII First Thiruvathirakali - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
86 Arundhathi Vibin X First Thiruvathirakali - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
87 Roshini R Menon VIII First Thiruvathirakali - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
88 Anna Jezeenta Binoj V Third Patriotic Song - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
89 Keziah Saji V Third Patriotic Song - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
90 Alaana Theres V Third Patriotic Song - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
91 Ann Jeejo IX Third Patriotic Song - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
92 Aldrin Johny IX Third Patriotic Song - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
93 Jobson Jolly XI Third Patriotic Song - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
94 Parvathy M IX Third Patriotic Song - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
95 Dheeraj J X Kalaprathiba Category 3 - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
96 Shreya M Nair XII Kalathilakam Category 4 - Ernakulam CBSE Management Kalotsav-2019
97 Jaise Maria Joy VI Second 100m Breast Stroke - 18th Ernakulam District Junior & Sub Junior Aquatics Championship 2019
 98 Jaise Maria Joy VI Third 200m Freestyle - 18th Ernakulam District Junior & Sub Junior Aquatics Championship 2019
 99 Jaise Maria Joy VI Third 50m Breast Stroke - 18th Ernakulam District Junior & Sub Junior Aquatics Championship 2019
100 Sabith Rasheed IV First Kumite -30kg (Inter School karate Championship)
101 Sabith Rasheed IV Thrid Kata Below Green (Inter School karate Championship)
102 Thejus K R V Second Kumite Above Green (Inter School karate Championship)
103 Adarsh A Anil IV Third Kumite -35kg (Inter School karate Championship)
104 Bella Rose III Second Kumite -25kg (Inter School karate Championship)
105 Dhananjai J IV Third Kumite Below G -30kg (Inter School karate Championship)
106 Dhananjai J IV Second Kata Below Green (Inter School karate Championship)
107 Ayaan Muhammed IV First Kumite -30kg (Inter School karate Championship)
108 Vinayak Sunil IV Third Kata Below Green (Inter School karate Championship)
109 Vinayak Sunil IV First Kumite Below G -35kg (Inter School karate Championship)
110 Joshua V F V Third Kumite -35kg (Inter School karate Championship)
111 Joshua V F V Second Kata Above Green (Inter School karate Championship)
112 Ruben Jacob IV First Kata Below Green (Inter School karate Championship)
113 Adidev J Nair IV First Kumite -35kg (Inter School karate Championship)
114 Alphonsa Koikkara III Third Kumite -25kg (Inter School karate Championship)
115 Neeraj Sankar III First Kumite +30kg (Inter School karate Championship)
116 Elna Anoop III Third Kumite -25kg (Inter School karate Championship)
117 Neia Rajesh III Second Kumite -30kg (Inter School karate Championship)
118 Sreehari III Third Kumite -30kg (Inter School karate Championship)
119 Felix Sajil IV Second Kumite -35kg (Inter School karate Championship)
120 Felix Sajil IV Second Kata Below Green (Inter School karate Championship)
121 Adidev J Nair IV Third Kata Above Green (Inter School karate Championship)
122 Sameem K S V Third Kumite -35kg (Inter School karate Championship)
123 Joseph Jiji Thaliath XI Second Kata Above Green (Inter School karate Championship)
124 Jacob Jiji IV Second Kumite G -35kg (Inter School karate Championship)
125 Rayan Abin IV First Kumite -30kg (Inter School karate Championship)
126 Muhammed Zayan IV First Kumite -40kg (Inter School karate Championship)
127 Ashwini D R V First Kumite -40kg (Inter School karate Championship)
128 Adon OOmmen VII First Kumite +55kg (Inter School karate Championship)
129 Neyon Biju IV First Kumite +40kg (Inter School karate Championship)
130 Anna Maria Thomson VII First Kata Above Green (Inter School karate Championship)
131 Ashwini D R V Second Kata Above Green (Inter School karate Championship)
132 Gayathri S IV Second Kata Below Green (Inter School karate Championship)
133 Ceyenna Ann Ranson V Second Kata Below Green (Inter School karate Championship)
134 Saiyam Raj VI Second Kumite -46kg (Inter School karate Championship)
135 Saiyam Raj VI Second Kata Above Green (Inter School karate Championship)
136 Afnan K U VI Second Kumite -45kg (Inter School karate Championship)
137 Maria Nicole Broose VII Second Kata Above Green (Inter School karate Championship)
138 Aashwin Antony VI Third Kata Above Green (Inter School karate Championship)
139 Aashwin Antony VI Third Kumite G -39kg (Inter School karate Championship)
140 Vaiga Ramesh VI Third Kata Below Green (Inter School karate Championship)
141 Neha M A VI Third Kata Below Green (Inter School karate Championship)
142 Akshay G S VI Third Kumite  -39kg (Inter School karate Championship)
143 Afnan K U VI Third Kata Below Green (Inter School karate Championship)
144 Antony Siju VI Third Kumite  -32kg (Inter School karate Championship)
145 Antony Siju VI Third Kata Above Green (Inter School karate Championship)
146 Elona Nidhin IV Third Kumite  -35kg (Inter School karate Championship)
147 Adon Oommen VII Third Kata Below Green (Inter School karate Championship)
148 Ruben Jacob IV Third Kumite  -30kg (Inter School karate Championship)
149 Rovish M. B VI First Kumite  -45kg (Inter School karate Championship)
150 Niya Nehrin VIII Third Character Portrayal - Shrishti
151 Flavin Ribin V First Devotional Song - KCSL
152 Jaise Maria Joy VI Second Devotional Song - KCSL
153 Anna Jezeenta Binoj V Second Pana Vayana - KCSL
154 Aldrin Johny IX First Devotional Song - KCSL
155 Jess Mary Joseph IX Second Mono Act - KCSL
156 Angel Rose Manual IX Third Extempore English - KCSL
157 Jobson Jolly XI Second Devotional Song - KCSL
158 Aleina Theresa Babu XI Second Devotional Song - KCSL
159 Aldrin Johny IX Second Light Music Malayalam -  CBSE STATE Kalotsav-2019
160 Akhila B XI Second Essay Writing (Hindi) - CBSE STATE Kalotsav-2019
161 Lianna jose X Second Band Display - CBSE STATE Kalotsav-2019
162 Navaneeth Krishnan M X Second Band Display - CBSE STATE Kalotsav-2019
163 Arun  M Sanil X Second Band Display - CBSE STATE Kalotsav-2019
164 Joyal James X Second Band Display - CBSE STATE Kalotsav-2019
165 Aswin Anil X Second Band Display - CBSE STATE Kalotsav-2019
166 Ajin Mathew X Second Band Display - CBSE STATE Kalotsav-2019
167 Bharath Abhimanew X Second Band Display - CBSE STATE Kalotsav-2019
168 Dheeraj J X Second Band Display - CBSE STATE Kalotsav-2019
169 Mohammed Nisham E M X Second Band Display - CBSE STATE Kalotsav-2019
170 Aswin Asok X Second Band Display - CBSE STATE Kalotsav-2019
171 Nijo Bastin X Second Band Display - CBSE STATE Kalotsav-2019
172 Jishnu Sasikumar X Second Band Display - CBSE STATE Kalotsav-2019
173 Rinal Naseer X Second Band Display - CBSE STATE Kalotsav-2019
174 Jeema Joy IX Second Band Display - CBSE STATE Kalotsav-2019
175 Alan Mathew VIII Second Band Display - CBSE STATE Kalotsav-2019
176 Mathew P juby VI Second Band Display - CBSE STATE Kalotsav-2019
177 Abhinav M Santhosh VI Second Band Display - CBSE STATE Kalotsav-2019
178 Adon Oommen VII Second Band Display - CBSE STATE Kalotsav-2019
179 Shwetha M Sanil VI Second Band Display - CBSE STATE Kalotsav-2019
180 Vaiga Ramesh VI Second Band Display - CBSE STATE Kalotsav-2019
181 Jess Mary Joseph IX First Monoact - KCSL annual competitions
182 Harimurali Muraleedharan VIII First Niracharth painting competition
183 Ancila Prince V First Niracharth painting competition

 

Admission

The criteria for admission from KG to XII are based on academic, attitudinal & behavioural status.

Avatar

Admission

The criteria for admission from KG to XII are based on academic, attitudinal & behavioural status.

Know More

Activities

Apart from the streams of academic programmes the school extents its involvements to a good number of activities.

Avatar

Activities

Apart from the streams of academic programmes the school extents its involvements to a good number of activities.

Know More

Achievements

The school always maintains success stories and records of spectacular achievements from inter-school to national levels.

Avatar

Achievements

The school always maintains success stories and records of spectacular achievements from inter-school to national levels.

Know More

Magazine

The school publications and magazine throw light into the works of our talented student as well as an overall concept of the School.

Avatar

Magazine

The school publications and magazine throw light into the works of our talented student as well as an overall concept of the School.

Know More

Stay Updated

Subscribe to our newsletter and Stay updated